Podľa prezidenta som hrozba pre mier

Autor: Andrej Butvin | 26.11.2010 o 15:14 | (upravené 26.11.2010 o 15:21) Karma článku: 6,88 | Prečítané:  1650x

Najprv sa mi núka otázka, či Herman Van Rompy môže byť skutočne môj prezident. Nepamätám si, žeby chodil po Slovensku a pri párkoch a guláši si robil kampaň (veľmi smiešna predstava), my sme ho totižto nevolili. Volili ho európske politické špičky, lídri najväčších krajín EÚ ktorých som pochopiteľne tiež nevolil. Až na tých slovenských, ale mám také tušenie, že práve oni nemali pri tejto voľbe najväčšie slovo. Tento náš Európsky prezident bol zvolený vďaka Lisabonskej zmluve o ktorej tiež neprebehlo referendum, napriek tomu, že je to vskutku zaujímavý dokument. Určite hodnejší referenda, ako otázka, či súhlasím s finančným stropom na nákup vládnych limuzín.

Tento Európsky prezident vyhlásil boj euroskepticizmu. Dokonca a to ma zobralo najviac, vyhlásil, že „euroskepticizmus je najväčšou hrozbou pre mier v Európe“.

Doteraz som netušil, že ak si niekto v EÚ myslí, že nie je úplne správne odkrajovať z vlastnej suverenity predávaním kompetencií do Bruselu, je hrozbou pre mier a EÚ na čele s jej prezidentom. Chce proti euroskeptikom dokonca bojovať! Ako si mám ale takýto boj predstaviť? Chcú cenzurovať články, alebo knihy s kritickým pohľadom na nejakú činnosť EÚ? Alebo sa budú moje deti učiť povinne hymnu EÚ a na hodinách výtvarnej výchovy kresliť vlajku EÚ?

Myslel som si, že Európska Únia je spoločenstvo štátov na demokratickom princípe fungovania a teda, že konsenzus musí vzniknúť otvorenou diskusiou. Teraz sledujem, ako sám prezident vyhlasuje, že opozícia nie je vítaná a dokonca ju chce zničiť.

No ak si Rompy naozaj myslí, že tieto názory sú najväčšou hrozbou pre mier, potom skutočne začínam mať o EÚ pochybnosti. V zdravej spoločnosti predsa vždy budú tisícky prúdov rôznych názorov, je to pochopiteľné a prirodzené. Nehovoriac o tom, že by mal skôr poškuľovať po úplne iných problémoch, ktoré Európu trápia a skutočne sú možnými spúšťačmi nepokojov, ako nezamestnanosť, chudoba, hladové doliny, rómsky problém, atď.

Čo ďalej povedal?

„Čas homogénnych národných štátov je preč“.

Sám teda tvrdí, že v takmer každom štáte majú vplyv rôzne kultúry a jednoliaty štát takmer neexistuje. Keď to teda tvrdí, mal by chápať aj rozdielnosť názorov. Alebo názory chce homogénne?

„Dnešný nacionalizmus často nie je pozitívna hrdosť z vlastnej identity, ale negatívny pocit vnímania ostatných“.

S týmto tvrdením s ním v podstate súhlasím, škoda len že aj on je nacionalista EÚ, ktorý negatívne vníma ostatných.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Česku operovala ruská jednotka, ktorej agenti sa nevyhýbajú ani Slovensku

Slovensko sa zrejme nevyhne vyhosteniu ruských diplomatov.

Dobré ráno

Dobré ráno: Útok Rusov v Česku môžeme vnímať ako vojenský akt

Čo sa udialo v českých Vrběticích.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Kde je Korčokov Rhodos

Z porovnania správ BIS a SIS vyplýva, že o ruskej diverzii nemajú obe slovenské kontrarozviedky ani poňatia.


Už ste čítali?