Cítite sa slobodní?

Autor: Andrej Butvin | 14.1.2011 o 16:11 | (upravené 14.1.2011 o 17:31) Karma článku: 4,53 | Prečítané:  781x

Celé sa to bude krútiť okolo toho, že nejaká agentúra „Freedom House“ o ktorej sa v tomto článku dozviete len to, že je washingtonská http://www.webnoviny.sk/svet/v-slobodnych-pomeroch-zije-43-percent-/284296-clanok.html vydala výročnú správu s názvom sloboda vo svete 2011. Správa vraví o tom, že v slobodných pomeroch na našej matke zemi žije 43 percent obyvateľov sveta.

Moja zaprášená pamäť mi tvrdí, že ľudí, ktorí ešte neprišli do styku s “civilizovaným“ svetom žije na svete až 1 milión, samozrejme odhadom, keďže neboli objavení:-). Tak či onak, či už milión alebo nie, nejakí určite sú (ktovie či sa v tej správe brali aj títo do úvahy). Možno nemám pravdu a niekomu to príde pritiahnuté za vlasy, ale títo naši zabudnutí bratia mi prídu pomerne slobodní, aspoň z určitého uhla. Sú totiž totálne spätý s prírodou, (to aj my, len na to zabúdame, alebo nevšímame) nie so štátom ani s nijakou firmou a príroda, hoc niekedy si dokáže aj ona vypýtať daň, je určite sto krát slobodnejšia a menej “zdaňujúca“ ako hociktorý štát. Netrápi ich euro ani svetové trhy. Ich budúcnosť nezávisí od chlapíkov, ktorý sú stovky kilometrov ďaleko a sedia v slonovinovej veži.

Pocit slobody je podľa mňa veľmi subjektívny, v štátoch ktoré správa označila za slobodné žije určite veľké množstvo ľudí, ktorí si pripadajú nie celkom slobodní, možno preto, že robia prácu, ktorá ich nebaví, možno preto, že si ju nevedia nájsť. Zas na druhej strane v štátoch, ktoré správa označila za menej slobodné krajiny, je určite mnoho vysmiatych ľudí, ktorí možno aj keď žijú chudobnejšie, alebo lepšie povedané v menej technikou obklopenom svete, cítia sa slobodní a šťastní. Ide o to, ako to všetko čo sa okolo človeka deje vníma a aký ma na to svetonázor.

Ľudia túžia po slobode. A možno nadobudli dojem, že peniaze sú bránou k slobodnému životu, vidia v televízii vesmírneho turistu a povedia si, vau ak máš peniaze môžeš čokoľvek. Myslia si, že najbohatší človek je zároveň aj najslobodnejší.

Možno práve v tejto ilúzii, že peniaze sú sloboda, sú ľudia pre peniaze schopní spraviť čokoľvek, aj spáchať trestný čin. Podľa hesla účel svetí prostriedky. Veď keď to nejde poctivo musí to ísť inak, snažia si ukradnúť svoj kúsok slobody.

Štáty USA sú v popredí rebríčka väzňov v pomere k počtu obyvateľov. A pritom sú paradoxne zaiste hodnotené ako tie slobodnejšie krajiny. Drvivá väčšina trestných činov sa deje pre peniaze. Nedá sa tu povedať, že v slobodnej a ekonomicky vyspelej krajine ako USA ľudia nevedia čo od dobroty a preto páchajú trestné činy, veď väčšina uväznených vo väzeniach je z chudobných pomerov. Skôr sú opantaný falošnými ilúziami a snažia sa prežiť pomocou násilia.

Svet je očividne pokrivený a niečo tu nie je v poriadku. No to nevadí, pokiaľ jedinec má možnosť si vôkol seba vytvoriť svet, kde bude mať dôvod nosiť úsmev na tvári, respektíve musí mať dosť síl, aby si ho vytvoril. A často stačí len preladiť myšlienky.

Svet a spoločnosť tvoria z nášho pohľadu ľudia, a keď povieme, že svet je pokrivený, myslíme tým ľudí na ňom. Šťastie, úsmev, dobrá nálada, to všetko je nákazlivé, preto vaše šťastie je aj mojim šťastím.

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?