Taxi na temnú stranu (mučenie, terorizmus, nekonečná vojna)

Autor: Andrej Butvin | 18.3.2011 o 17:01 | Karma článku: 3,91 | Prečítané:  1020x

Včera som zhliadol zaujímavý dokument na ČT2. Volal sa- Taxi na temnou stranu, bol to dokument z rozsiahleho koprodukčného cyklu- Prečo potrebujeme demokraciu? Dokument nám ukazuje nezvyklé praktiky vypočúvania zadržaných ľudí podozrivých z terorizmu. Pričom mnohí boli väznení, mučení a nakoniec zabití, bez toho, aby voči nim bolo vznesené vôbec nejaké obvinenie.

 

K 11. septembru 2006 bol počet zadržiavaných viac ako 83 000, ani jeden z nich nikdy nebol súdený pred žiadnym súdom.

 

Dokument nám ukazuje fakty o neľudskom zaobchádzaní s ľuďmi zadržanými americkou armádou, alebo žoldniermi, ktorí potom zadržaných za finančnú odmenu predajú ďalej američanom v Afganistane, Iraku a inde. Dokonca väčšina ľudí bola najprv zadržaná žoldniermi, ktorí si takto privyrábali. Títo ľudia boli zadržaní v rámci boja proti terorizmu. Čo je na tom najznepokojujúcejšie je to, že veľký počet zadržaných nemal s terorizmom nič spoločné, jednoducho boli len v nesprávny čas, na nesprávnom mieste.

 

Odopieranie spánku, nahota, liatie vody a tým vyvolaný pocit topenia, nútené státie, vyvolávanie pocitu strachu napríklad pomocou psou, fyzické napádanie, sexuálne obťažovanie, nútenie k rôznym veciam, ktoré znižujú dôstojnosť človeka, napríklad vyzlečenie do naha a následné nútenie k správaniu ako pes. To všetko boli praktiky odohrávajúce sa za múrmi amerických väzníc v Guantaname, Abu Grajb a ďalších.

 

Na základe čoho rozhodujú?

Al-Libi bol podozrivý zo spolupráce s Al káidou. Bol zadržaný a odvezený do Egypta, kde bol podrobený dvom týždňom brutálneho mučenia, ktorého súčasťou bolo i liatie vody na tvár.

Od tohto Al-libiho získali pri mučení vodou informáciu, že režim Saddáma Husaina cvičil Al Káidu k používaniu chemických a biologických zbraní. Okamžite o tom bežali podať hlásenie, Colinovi Powelovi bolo povedané, že už nemusí mať žiadne pochybnosti o tom, že Saddám Husajn je napojený na Al Káidu.

V roku 2003 potom Colin Powell vystúpil na pôde OSN, aby zdôvodnil vojnu v Iraku, obhajoval ju práve tým, že mal výpoveď teroristu ktorý opísal ako Bagdad cvičí teroristov v používaní chemických, či biologických zbraní. Neskôr sám priznal, že to bolo pre neho veľmi trápne. Za rok CIA označila Al-libiho za klamára.

 

Posledná veta dokumentu znie- Zamyslite sa, pripojte sa k diskusii. A musím povedať, že po zhliadnutí je ozaj nad čim premýšľať. Jeden bývalý väzeň z Guantanama v dokumente vraví „Bol som unesený, nespravodlivo uväznený, mučený a vyhrážali sa mi ďalším mučením bez toho, aby som bol obvinený alebo súdený. Dokonca mi kamaráti vraveli, keď si nebol terorista doteraz, tak sa ním teraz staneš, len preto ako s tebou zaobchádzali.

Pri takom množstve zadržiavaných ľudí sa odhaduje, že skutočných teroristov respektíve rebelov mohlo byť asi jedno percento. A tak sa zdá, že tento boj proti terorizmu je kontraproduktívny. Tisíce ľudí, ktorí boli nakoniec prepustení a neboli žiadny teroristi, majú potom o dôvod viac po týchto strašných zážitkoch Ameriku nenávidieť.

 

Dokument si môžete pozrieť on-line priamo na stránke ČT.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10157577065-proc-potrebujeme-demokracii/207382540550007/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?