Námet na večerníček

Autor: Andrej Butvin | 15.8.2015 o 15:46 | Karma článku: 4,45 | Prečítané:  436x

Naše televízie si pozoruhodne všímajú počasie. Čakám, kedy bude večer v správach ako sa s horúčavami musia vyrovnať aj separatisti a vládne sily na Ukrajine a do toho dojemné rozhovory, ako sa v tých horúčavách ťažko bojuje.

Televízne spravodajstvo nepozerám pravidelne, dokonca nemáme ani televízor. Vyšlo to tak, že je to ozaj tá posledná vec, čo by nám v domácnosti chýbala. Avšak, ako platca koncesionárskych poplatkov si čo to z domácej výroby pozriem aj na počítači. Nedávno som sa odhodlal na večerné správy RTVS a to naživo. O čom boli je zbytočné vravieť. Lekári v horúčavách, ľudia v horúčavách, kamzíky v horúčavách, deti v horúčavách, seniori v horúčavách, pracujúci v horúčavách, horúčavy v nemocniciach a horúčavy v Česku, Poľsku a vo svete. Dokonca aj ľudia za volantom sa musia popasovať s horúčavami. Nebudem si z tohto spravodajstva uťahovať ani ho súdiť. Počasie je predsa dôležité. Ale podelím sa o jednu myšlienku. Po takýchto správach by mohol večerníček vyzerať asi takto.

Predstavte si počasie a to s čím na nás môže vyrukovať v jednej osobe, menom napríklad Kráľ Počasíčko. Počasíčko by si chodilo sem a tam, motalo by sa všade, kde dohliadneme.  Robilo by si svoju prácu, miešalo ingrediencie vetra, dažďa, tepla i zimy, krúpou i bleskov a mnoho ďalších javov. Jedného dňa prepadla Počasíčko zvedavosť,  čo si o ňom ľudia myslia. Od inej rozprávkovej bytosti (nechávam na vašej fantázii ) sa dozvedelo, že ľudia ho často ohovárajú. Po vzhliadnutí archívu večerného spravodajstva sa Počasíčko nevie dostať z depresie. Toľko naložené teda nečakalo. Trápi sa. „Keď sneží padá predsa radosť  a tu ľudia vravia len o haváriách, o bielych hovnách a hádajú sa kto to šťastie odprace.“  Jedno leto sa sťažovali, že veľa pršalo, druhé veľa fúkalo, tretie bolo horúco a štvrté zase zima. Počasíčko preplakal deň i noc, myslel si, že si jeho prácu každý váži, samozrejme vedel, že ľudia mu hádžu sem tam polená pod nohy, alebo že sa mu miešajú do práce, ale toto bolo príliš. Nevedel pochopiť taký nevďak od ľudí. „Vravia mi, že sa mením ? Celí život sa mením ! Divili by sa, ako to tu vyzeralo kedysi a dnešné teploty sú oproti tomu ľadová jaskyňa. Že je extrémne sucho ? Každých sto rokov, je také sucho ! Čo si o mne myslia?“  Takéto a podobné vety si v návale emócií nariekalo. Nevedelo, čo má robiť, ako sa má zavďačiť, ako urobiť taký sneh ktorý by nevadil autám a ako urobiť také teplo ktoré by nevadilo nikomu. Až keď uvidel veselé detičky ako sa čľapkajú vo vode a ďakujú za krásne leto, za krásne prázdniny, až potom sa na to vykašlal a povedal si, že bude svoju prácu robiť ďalej, aj keď už vie, že sa každému nezavďačí.

Takže ďakujem RTVS za jej živé vysielanie na internete, možno túto rozprávku vo vylepšenej podobe raz prednesiem večer pred spaním rodinke. A možno raz uvidím večerník na túto tému. Ktovie.

A možno sa raz dožijem toho, že spravodajstvo bude mať za úlohu informovať, a nie vravieť o všeličom, len nie o tom podstatnom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cirkev znova skúša blahorečiť biskupa Vojtaššáka, ktorý sa angažoval za Slovenského štátu

Proces blahorečenia v roku 2003 pozastavil Vatikán, nedávno ho cirkev obnovila.


Už ste čítali?